FT8U232AM

Koupil jsem převodník USB <-> RS232, tedy FT8U232AM a zapojil jej prakticky okamžitě, protože jsem byl zkrátka zvědavý, jak dobře to pracuje. Prostě jsem se neudržel, ačkoli toto není zrovna to co teď potřebuji udělat v první řadě, o osudu sobotního odpoledne bylo rozhodnuto.

Obvody FT8U232AM a FT8U245AM lze v ČR zakoupit u http://www.asix.cz kde je možno si prohlédnout i ceník a jsou ochotni Vám prodat klidně jeden kus stejně jako větší množství.

Vlastní provedení není myslím tady důležité, provedl jsem to tak, jak mi to bylo nejpohodlnější pro testovací účely. Tedy na jednostrannou desku spojů jsem ze strany spojů připájel FT8U232AM (k vidění na začátku této stránky), který je SMD a ostatní součástky umístil klasickou montáží, tedy do děr. Na obrázku můžete vidět dvě pinové lišty. Ta kratší je jen pro mé experimenty s EEPROM. Ta delší má vyvedeny všechny signály RS232 v úrovních CMOS. Červený jumper na pinové liště propojuje TXD a RXD a je tak možné lehce jen posílat data jako do obyčejného RS232 a zase je přijímat, jestli to běhá. Zapojení jsem doplnil o 2ks 2mA LED přes odpory 1k5 (pro LED má obvod výstupy) a jak se zdá podle jejich blikání při vysílání a příjmu, snad jsem pochopil funkci vývodů FT8U232AM správně. Jinak zapojení prakticky odpovídá aplikačnímu listu výrobce, až na použitý tranzistor v obvodu pro reset, kam jsem použil BC547C, zmíněných LED a krystalu 6MHz s kondenzátory 27p na místo rezonátoru. Co se týče instalace, proběhla pod Win98 bezchybně. Po zasunutí se objevilo nalezení zařízení USB <-> Serial a pak po nalezení portu stačilo zadat, kde je ovladač ( stažený přímo ze stránek výrobce http://www.ftdichip.com ) a vše bylo hotovo. Port se objevil jako COM4, tedy za posledním COM3 na použitém PC. V jeho vlastnostech je oproti normálnímu portu možnost nastavit COM1 až COM256. Rychlost portu je možno nastavit až do nádherných 921600 bps, jak je uvedeno i v PDF od výrobce. Co se týče úrovní na výstupech sériového portu z FT8U232AM, naměřil jsem vysoké úrovně 4.5V na nezatížených výstupech při napájecím napětí z USB 4.8V.

Využití nevidím ani tak v použití na PC kde chybí sériové porty, protože není problém koupit za velice rozumnou cenu PCI kartu i s 6xRS232C, ale v možnosti komunikovat poměrně vysokou rychlostí. Když si uvědomíte rozdíl v čase pro naplnění či přečtení např. půl mega paměti jednochipem do a z PC, je jasné že osminásobná rychlost oproti maximální z klasického sériového portu PC není k zahození. Dále lze jistě pochválit velikost bufferu u FT8U232AM.

Pokud se ptáte, proč jsem nepoužil FT8U245AM, když mi jde o rychlost (paralelní I/O až 1MB/sec), pak jen proto, že u sériového portu se dá pomocí jen dvou optočlenů galvanicky oddělit zařízení od PC a také i laciný PIC při vhodném taktování je schopen přijímat a vysílat data ze sériové linky jen pomocí dvou pinů při plné rychlosti 921600 bps. Někdy ovšem může být FT8U245AM vhodnější, jen jsem ho ještě neměl v ruce, ale po zkušenosti s FT8U232AM nevěřím, že by mohl chodit jinak než dobře.

Ještě je jeden argument pro používání těchto obvodů. Na USB je vyvedeno i napájení 5V a tak je možné si i živit bez nějakých obezliček optočleny vyžadující napájení (6N137) a také u jednochipů napájených z 5V není nutné nijak převádět úrovně. Tedy při použití těchto obvodů si můžete z jejich ceny klidně odečíst cenu převodníku CMOS <-> RS232C. Pokud budete potřebovat úrovně v RS232C, pak je samozřejmě nutné z pinů chipu ty úrovně z a do CMOS převést, ale v tom případě opravdu nevidím moc důvodů tyto obvody používat oproti I/O kartě do PCI a navíc při správné volbě karty do PC, může ona karta také komunikovat rychlostmi vyššími, než je běžné. Tedy FT8U232AM je nádherná krásně funkční záležitost, ale vhodnost je potřeba posoudit podle konkrétní aplikace. Já jej prostě jen toužil zkusit a to jsem udělal a už tedy vím, že je použitelný a mohu s ním tedy počítat, až jej budu potřebovat do nějaké konkrétní aplikace.

Autor: Jiří Bezstarosti