4 kanálový kodér pro dálkové ovládání modelů.

Ukazuje možnost, jak velice levně postavit docela slušný kodér do vysílače dálkového ovládání.

Vše Vám bude jasné po prostudování souboru coder508_2.asm, který obsahuje kompletní dokumentaci, včetně přesného popisu jak to pracuje a schématu v ASCII grafice. Můžete si zde stáhnout také zkompilovaný coder508_2.hex.

Schéma zapojení:

Samozřejmě je možné přidat komparátor mezi kondenzátor 27n a vstup GP3 a na invertující vstup přivést referenční napětí, čímž se zlepší teplotní stabilita. Avšak i bez něj, jak je zakreslen, je kodér plně funkční, záleží jen na tom, co od něho očekáváte. Kondenzátor 27n by měl být teplotně co nejméně závislý a nezapomeňte si ponechat na desce místo, pro případné úpravy jeho kapacity (skládáním více kondenzátorů).

Desku plošných spojů neuvádím, jelikož předpokládám, že pokud toto zapojení využijete, pak jako součást jiného zařízení, nebo k testovacím účelům apod.

Ještě se zmíním o tom proč použít PIC12C508A a ne PIC12C508. Inu je kupodivu levnější, nic víc.

Rád bych ještě upozornil, že užívání vysílačů jež nejsou homologované je zřejmě v rozporu s GP-04/1994 (nejsem právník). Homologovat si může nechat prakticky kdokoli cokoli co splňuje předepsané parametry, pokud má zhruba 55.000 Kč navíc. Abych ale uklidnil, lze toto zapojení použít pro ovládání 4 serv po dvou drátech, což se někdy také může hodit a ničemu to neodporuje.

Naprogramovaný PIC12C508A nezasílám. Ten kdo by ho potřeboval, to jistě zvládne sám. Programátor těchto chipů naleznete v sekci electronics.

Autorův e-mail: jiri@bezstarosti.cz