RS232C Display

Driver pro řízení LCD s řadičem pomocí RS232C.

Tato aplikace je určena všem, kdo z jakéhokoli důvodu potřebují řídit LCD pomocí sériové linky.

Co to vlastně dělá.

Jednoduše přijme sériový tok dat a umístí je do řadiče LCD displaye. Aby bylo použití co nejuniverzálnější, je použita malá finta ohledně přenášených dat. Tedy pokud chceme do displaye zapisovat data s RS=0, pak nejprve vyšleme sériovým portem 254 a následují data. Pokud s RS=1, pak nejprve vyšleme 255. Tím sice není možno do řadiče displaye poslat znaky 254 a 255, protože se využívají jako řídící, ale myslím, že by to nemělo ničemu vadit. Display je pak ovladatelný stejně, jako bychom měli přístup k celému řadiči, ale stačí nám pro jeho řízení jen jedna linka 9600bps 8N1 do směru k displeji.

Program a zapojení.

serdisp.asm

Zdrojový kód obsahuje i schéma v ASCII grafice a je opravdu velice jednoduché. Reset obvodu je řešen interně a vstup co zbyl po /MCLR je připojen k zemi. Celé zapojení je napájeno z 5V. Komunikace probíhá jen ve směru do displaye, ale není problém si do PIC připsat i další věci pro komunikaci opačnou a třeba připojení tlačítek pro vznik celého terminálu. V zapojení jak je, je sériová linka jen v CMOS úrovních, tedy pokud je potřeba připojit display k plnokrevné RS232C, je nutné použít konverzi mezi CMOS a RS232C a to v případě komunikace jen do dislaye stačí velice jednoduše konvertovat např. pomocí tranzistoru, v obousměrném případě je pak vhodný např. MAX232 nebo klony jako ICL232. PIC je taktován 4MHz krystalem, ale pokud krystal nepožadujete, není niz snažšího, než si změnit konfiguraci PIC na použití s interním RC oscilátorem.

Intel HEX výpis.

serdisp.hex

Program obsahuje i konfigurační bity, takže stačí PIC vypálit rovnou tímto HEX a použít, nebo případně změnit podle potřeby typ oscilátoru a pokud chcete, třeba zapnout ještě ochranu kódu proti čtení.

Licence

Pro nekomerční použití pro vlastní potřebu jsou Vám tyto materiály k dispozici volně. Pro jakékoli použití pro zisk nebo další publikování pak jen se souhlasem autora těchto materiálů.

Autor: Jiří Bezstarosti